המכון הישראלי לדמוקרטיה קורא לאמץ את המלצת ועדת הבחירות המרכזית ולאפשר הצבעה בבחירות שלא באזור המגורים


מאת:שולמית אטיאס shulamit.atias@gmail.com


במכון הישראלי לדמוקרטיה בירכו היום (ד') על המלצת ועדת הבחירות המרכזית לאפשר הצבעה בבחירות לכנסת שלא באזור המגורים, על בסיס דיווח מקדים לרשות האוכלוסין. ההצעה, התואמת גם את המלצות המחקר "מצביעים או לא מצביעים", צפויה להביא לעליה בשיעור ההצבעה ולהקל על אזרחים רבים, שנאלצים לבחור בין נסיעות ארוכות לבין מימוש זכותם הדמוקרטית. על רקע המלצה זו, קורא ד"ר עופר קניג מהתכנית לרפורמות פוליטיות במכון, לוועדת הבחירות ולוועדת החוקה שתדון בהצעה, לבחון היתכנות של קיצור פרק הזמן שנקבע להרשמה מראש ועומד בהצעה הנוכחית על תקופה של 71 ימים. עוד קורא קניג, לאמץ המלצות נוספות שיסייעו להעלאת אחוז ההצבעה ולמימוש הזכות הדמוקרטית הבסיסית לבחור:  מתן אפשרות להצבעה בשדה התעופה לנוסעים לחו"ל מספר ימים לפני מועד הבחירות ומתן אפשרות לאזרחים ישראלים בחו"ל שמרכז חייהם בישראל ושיצאו למספר שנים קצובות להצביע בנציגויות ישראל בעולם. מחקר מדיניות מקיף גם בנושא זה פורסם לאחרונה על רקע הדיונים בנושא שמקיים בנושא צוות בראשות השר יריב לוין.

עוד יצוין, כי בעשור האחרון, חלה עליה באחוז ההצבעה לאחר צניחה חדה. עם זאת, אחוז ההצבעה בבחירות האחרונות, עדיין נמוך בכמעט 10% מאחוזי ההצבעה שנרשמו עד שנת 1999.


נתוני אחוזי ההצבעה בבחירות לכנסת בישראל לאורך השנים.
תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

קודארי- מסעדה טבעונית על טהרת המטבח הדרוזי- נפתחה בימים אלו בתל אביב

מרוץ הבוז'ולה היוקרתי ופסטיבל חוויה בכרם יוצאים לדרך...בנוכחות : שגרירת צרפת בישראל הגב', הלן לה גאל, נשיא הבוזו'לה מר אלן ביואי (Alain Bouhy) , מנכ"ל מרתון ישראל מר עופר פדן, מנכ"ל משרד התיירות מר אמיר הלוי , ראשת מועצת גזר רותם ידלין,יו"ר יקבי ברקן אמיר בורנשטיין ובעלי יקבים נוספים, התקיים אירוע ההשקה במרכז המבקרים של יקבי ברקן - כרם ברקן מקבוצת זאפה

החום כבר פה - פרויקט למניעת שכחת ילדים באוטו!