עונת האגסים החלה!

מאת :שולמית אטיאס -shulamit.atias@gmail.com

יובל בר-נר , איש האגסים !


עונת האגסים שנפתחה זה עתה ותמשך עד חודש פברואר מביאה לארץ משלוחי ענק של זני אגסים מיוחדים שגודלו בארצות הברית ע"י אלפי מגדלים מצפון מערב ארה"ב המספקים לנו זני אגסים מיוחדים לבישול בינהם:
זן הבוסק - bosc – אגס בצבע חלודה והאנז'ו האדום והירוק


הידעת? בישראל כמידי שנה, אוכלים 33 אלף טון אגסים, כאשר 24-28 מתוכם  אלף הם מגידול מקומי והשאר הם ביבוא. לישראל, כמידי עונה, מגיעים זנים מיוחדים של אגסים בעלי שמות משונים כמו: אנג'ו אדום ובוסק חלוד. אגסים אלו מאופיינים גם בטעמים ייחודיים בעקבות היותם גדלים בצפון מערב ארה"ב במדינות וושינגטון ואורגון , במישורים רחבי הידיים של מורדות הרי הרוקי, אזור קר ומושלג מאוד.
פרי האגס ידוע כמאכל בריא, כיוון שהוא עשיר בסיבים תזונתיים ובאשלגן וטעים מאוד כשהוא בשל.
אגסים, בדומה לפירות כמו אבוקדו או בננות, אגסים לעולם לא יבשילו על העץ, רק לאחר תקופת הבשלה של כשבועיים מרגע קטיפתם מהעץ ולאחר שיצאו משרשרת הקירור. רק אז הם ראויים למאכל. תכונה זו מאפשרת לאחסן את האגסים בבתי קירור ולספק אותם במשך כל ימות השנה.

על מנת לדעת האם האגס בשל למאכל פותחה שיטה נהדרת לבדיקה : שיטת check  the neck – כך תוכלו ללחוץ על צוואר האגס ולבדוק אם הוא מגיב בחיבה ללחיצה. אם הבוהן מצליחה ללחוץ מעט והצוואר מגיב ברכות, סימן שהאגס שבידכם ראוי לנגיסה.
 יובל בר-נר , איש האגסים, מייצג מזה שנים את מועצת האגסים האמריקאית בישראל ( גוף המרכז כ-1600 מגדלי אגסים בצפון מערב ארה"ב במדינות וושינגטון ואורגון ומהווה חלק ממשרד החקלאות האמריקאי)


תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

קודארי- מסעדה טבעונית על טהרת המטבח הדרוזי- נפתחה בימים אלו בתל אביב

החום כבר פה - פרויקט למניעת שכחת ילדים באוטו!

תנובה משיקה לכבוד חג השבועות, 4 מוצרים חדשים תחת מותג 'השף הלבן', המבטיחים תוצאה איכותית וקלות הכנה!