טקס סיום קורס טיס מספר 176 בבסיס חיל האויר בחצרים

מאת :שולמית אטיאס -shulamit.atias@gmail.com

טקס סיום קורס טיס מספר 176 בבסיס חיל האויר בחצרים. ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום - קובי גדעון  לעמ.
דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס סיום קורס טיס, "מסדר כנפיים", בבסיס חצרים:
״משפחות יקרות, אני מודה לכן על החינוך הערכי והציוני של הבנים והבנות. אתם גידלתם אותם, והמדינה מתברכת בפרי גידולכם - חיל האוויר מתברך בכם, כל הכבוד לכם.

בני משפחתו של לוחם דובדבן, רונן לוברסקי ז"ל, וחבריו לצוות מיחידת דובדבן - אני שמח שביום חגם של הגיבורים באוויר, נוכחים גם הגיבורים על הקרקע.

משפחת אריאל, שמוסיפה לשאת את לפיד השליחות של תמר הבלתי נשכחת, נזכור אותה לעד, אנחנו שמחים ביום שמחתכם, ואני אומר: איזו משפחה למופת!

קהל נכבד, ראשי רשויות, ראשי ערים, כולל השייח' מוואפק טריף, ראש העדה הדרוזית,

וכמובן מי שנמצאים גבוה מעל כולם - הטייסים, הטייסות, הנווטים והנווטות החדשים. כולנו בוטחים בכם, כולנו מצדיעים לכם, כולנו גאים בכם.

זהו יום חיל האוויר. בחודש שעבר השתתפתי בכנס מפקדי חילות האוויר של עשרים מדינות שהתארחו בבסיס תל נוף, אני חייב להגיד לכם, ולך מפקד חיל האוויר, זאת הייתה דיפלומטיה אווירית במיטבה.

אני לחצתי בחום את ידיהם של האורחים, ושמעתי בסיפוק את השבחים שהם מרעיפים על חיל האוויר הישראלי. היכולת המגוונת והניסיון המבצעי העצום של טייסינו, וגם של צוותי הקרקע, מביאים חילות אוויר מרחבי העולם לשתף איתנו פעולה. הם יודעים שישראל היא מוקד עוצמה מרכזי במזרח התיכון, ולכן הם בוחרים להתאמן בארץ, ולחלוק יחד איתנו ידע מקצועי חשוב.

באותו מפגש בתל נוף, וגם היום, יום חיל האוויר ה-70, חשבתי על הדרך שעשינו בשבעים שנות עצמאותנו. עם הקמת המדינה הסתערו עלינו צבאות אויב מכל עבר, גם מן האוויר. בימי המערכה הראשונים תל אביב הופצצה, ידענו קורבנות רבים.

תוך כדי הקרב, התמונה השתנתה. נעזרנו בטייסים ששירתו בכוחות בעלות הברית במלחמת העולם השנייה, ובמתנדבים מחו"ל. המטוסים שרכשנו בצ'כוסלובקיה, בלמו את הפלישה סמוך לגשר הדרום, בואכה אשדוד. במקביל הם מנעו את ביתור השרון לשניים, וככל שהמערכה התקדמה, השיג חיל האוויר עליונות, יירט מטוסי קרב והפציץ שטחי אויב. עמדנו מעטים מול רבים, וזכינו בניצחון גורלי.

מכאן ואילך, ב-70 השנים שבאו לאחר מכן, מסתמנת מגמה ברורה של התעצמות שאותה אנחנו מטפחים באופן עקבי. זה עולה הרבה כסף, אבל זה שווה כל פרוטה וכל דולר.

חיל האוויר חזק היום יותר מאי פעם. אנחנו מציידים אותו במיטב הנשק והטכנולוגיות, אנחנו מציידים אותו מעל לכל במיטב האנשים שמדינת ישראל מעמידה. ובשמים הצפופים של המזרח התיכון, שמתאפיינים ברמת חיכוך גבוהה, חיל האוויר מפגין את עוצמתו בהגנה ובהתקפה, בהרתעה, בתחכום, בכוח מחץ שאין שני לו בזירה, אפילו הייתי אומר, גם מעבר לזירה עד תחומים רחוקים.

זהו ביטוי מובהק של יכולתנו לשקם את הריבונות של עם ישראל בארצו. דורות על גבי דורות נרדפנו כאומה חסרת מגן, אבל החזרנו לעצמנו את השליטה בגורלנו ואת היכולת להשיב מלחמה לתוקפינו.

סביבנו רוחשות סכנות – ולחיל האוויר יש תפקיד מרכזי בסיכולן. התוקפנות של איראן וגרורותיה באזורנו אינה דועכת.

איראן חרתה על דגלה את הרצון להשמידנו. אני מדגיש חד-משמעית: לא ניתן לאיראן לפתח נשק גרעיני. נמשיך לפעול בכל העוצמה נגד תכניתה להפוך את סוריה לבסיס טילים קטלני נגדנו.

נטישת החברות והמדינות את השוק האיראני, והפגנות ההמונים באיראן, מלמדות שהמאמצים שלנו להעמיד את איראן במקומה נושאים פרי.

לא תמיד היו כך פני הדברים. תחילה עמדנו לבד בהתנגדותנו להסכם הגרעין הרע עם איראן, הסכם שמימן את שאיפות ההתפשטות והתוקפנות שלה.

אבל לא הרפינו וטוב שכך כי החלטת הנשיא טראמפ, החלטה היסטורית, לפרוש מהסכם הגרעין יוצרת היפוך אסטרטגי במצבה של ישראל. איראן נקלעה לטלטלה כלכלית בעקבות חידוש הסנקציות נגדה. זרימת הכסף הגדול לקופתה נעצרה בחריקת בלמים.

העם האיראני מרגיש היטב בכיסו את ההשלכות של הקנאות הפונדמנטליסטית של שליטיו.

בניגוד גמור למה שאמרו מומחים בינלאומיים - החזרת הסנקציות לא רק שלא ליכדה את הציבור האיראני סביב המשטר; ההיפך הגמור קרה.

רבים באיראן מבינים שמשטר האייתולות מבזבז משאבים אדירים על חתרנות צבאית בחוץ, במקום להשקיע בצרכי האזרחים בבית פנימה.

אני מדבר על איראן משום שזה האיום הגדול ביותר על קיומנו. ואנחנו נחושים לבלום את האיום הזה.

מוקדם לקבוע כיצד יתפתחו הדברים, אבל הכיוון ברור: מכונת המזומנים של התוקפנות האיראנית נופצה.

ואנו, צה"ל ובתוכו חיל האוויר, נמשיך לפעול בעוצמה נגד מטרות איראניות במרחב. אנחנו נגן בנחישות חסרת פשרות על גבולותינו, על ריבונותנו, על ביטחון אזרחינו.

נמשיך לפעול בטווחים קרובים ורחוקים, בזירות גלויות ועלומות, נגד מבקשי נפשנו.

וביחס לרצועת עזה: זה לא המקום לפרוס את התוכניות שיש לנו - אומר רק זאת: מי שיגרור אותנו לעימות, יצטער על כך מאוד. גם כאן לחיל האוויר יש תפקיד מכריע.

בכלל, כמעט אין פעילות מבצעית, ואין תוכניות שלנו ש הגנתיות והתקפיות - שלחיל האוויר אין תפקיד מכריע בהן.

חיל האוויר הזה, הטייסים האלה, הטייסים והטייסות, הנווטים והנווטות, הם מסוגלים לעשות דברים שכמעט שום חיל אוויר בעולם אינו מסוגל לעשות - לסגור מעגלי אש, לדייק, להימנע מפגיעה בבלתי מעורבים. זה צבא מוסרי ומקצועי שאין שני לו, וחיל אוויר מקצועי ומוסרי שאין שני לו.

טייסים, טייסות, נווטים ונווטות יקרים, היום בגמר הטקס יחל הפרק המבצעי במסלול השירות המאתגר שלכם. יהיו לכם גיחות ופעולות נועזות, אלה יהפכו לשגרת יומכם, אני רוצה להגיד לכם גם שגרת לילכם.

ממבט מלמעלה תראו את ארצנו היפה שהולכת ונבנית, אתם תפרסו עליה את כנפי הפלדה שלכם. במבט מלמטה, אנו נזקוף ראש לכיוונכם בהכרת תודה. כשרעש המטוס יהדהד בשמי התכלת של המדינה, נדע שאתם עומדים על משמר הרקיע.

הגביהו עוף בבטחה, חזרו אלינו בשלום. בהצלחה גדולה לכולכם״.

תגובות