תערוכת יחיד חדשה בגלריה זימאק לאמנות עכשווית קובי אסף / Dis-Play

מאת :שולמית אטיאס -shulamit.atias@gmail.com

תערוכת יחיד חדשה בגלריה זימאק לאמנות עכשווית
קובי אסף / Dis-Play
אוצר: ירון הרמתי
אירוע פתיחה: יום שישי, 21.4.2017, בשעה 12:00
נעילה: 14.4.2016


תערוכתו החדשה של קובי אסף מציגה סדרת ציורים חדשה. אסף עובד בעיקר בלילה במעבר בין יום אחד לאחר, שעת הכושר בה מתרחשות אגדות. אז שדים ורוחות יוצאים אל העולם. אלה מופיעים ונעלמים בין לוחות העץ עליהם מצייר אסף. לוכד וממסגר בנוקשות רגעים של תנועה וחיות – מפחלץ מקטעים של זמן.
רצף של זוגות רגליים בנעלי עקב אדומות דורכות על רצפת הסטודיו כחלק מריקוד שלא יושלם לעולם. זהו ריקודה של דורותי גיבורת "הקוסם מארץ עוץ" בגילומה של ג'ודי גרלנד. איכות הנצח הנלווית לסרטי הקולנוע ומותירה את דמותה של כוכבנית העבר בחיים,  נלקחת לאט ובשיטתיות עם כל צעד מצויר. נלכדת ברשת העשויה משכבות של גלזורה, רסיסי פיגמנט וכתמי דיו. כולם מקובעים על מצע העץ הנוקשה ללא אפשרות לחרוג ממנו אל העולם הממשי.
במסגרת אחרת מונחים פוחלצי ציפורים, דימויים שנלקחו מאוספי מוזיאוני טבע המקוטלגים במקור על פי טקסונומיה מדעית. במוזיאון הטבע הפרטי של קובי אסף הם נתפסים כסוכריות צבעוניות – ציפור ככתם ירוק ליד אדום. שם יש מקום לקטלג גם את הטריוויאלי והבזוי כמו זבובים בשעת הזדווגות או ארנבת שצוירה בהשראת פיגורינת פורצלן. המסגור (framing) של הרגע שוב משחק תפקיד ומוסיף לאלמנט התעתוע; יריעות המסקינגטייפ בעזרתן מצמיד אסף את הניירות לקירות הסטודיו בתהליך העבודה, יוצרות נראות של גלויה או תצלום פולרואיד, מזכרות שיכול הצופה לקחת מהביקור.
חלק מן העבודות מציעות נופים וזירות התרחשות בהן לא ביקר הצופה מעולם: על בימת תיאטרון המכוסה וילון, נמס או צומח הר מושלג. ההר מגיח שוב מבין כיסאות הנדמים ככתמים מופשטים. אפשר שגם מגדלי הקלפים מהדהדים אותו, מתפקדים כהרי נייר – כנוף מאולתר.
עבור קובי אסף הציור הוא במה עליה מופיעות דמויות מסיפורים שונים. חלקם נותרים עלומים לחלוטין. דמויות עירומות נטולות פנים וזהות, קטועות חזה, מבליחות ונעלמות בגוונים חיוורים, רקבוביים. מתמוססות ומשתקפות זו בזו כמראה. חלקים מגופן אולי מסתתרים בין סדרת זרי פרחים צפופים.


במקרה כזה מעדיף אסף "לטרוף את הקלפים" ולערבב בין מושאי הציור כדי לשבור את מבנה הסדרה. לקבול על הרצף הממסגר. לאפשר לצופה קריאה חופשית נטולת היררכיות במאגר הדימויים. הוא מעוניין להפוך את קירות הגלריה למלכודות דבש. לשבות את מבט הצופה ביופי נצחי של רגע חולף.


גלריה זימאק לאמנות עכשווית
כתובת: רח’ ה’ באייר 68 תל אביב
טלפון: 03-6915060
שעות פעילות: א’-ה’: 09:30-20:00  שישי 09:30-15:00


תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

קודארי- מסעדה טבעונית על טהרת המטבח הדרוזי- נפתחה בימים אלו בתל אביב

החום כבר פה - פרויקט למניעת שכחת ילדים באוטו!

תנובה משיקה לכבוד חג השבועות, 4 מוצרים חדשים תחת מותג 'השף הלבן', המבטיחים תוצאה איכותית וקלות הכנה!